2014 Yeni Kia Cerato-K3-Forte

Güney kore’nin son zamanlarda çıkardığı yeni otomobilleriyle ismini fazlaca söz ettiren kia firması c segmentindeki cerato modelinin yeni kasasını tanıttı. Güney kore pazarında kia k3 olarak, abd ve kanada’da kia forte olarak satılan bu araç ülkemizde, avrupa pazarında ve diğer otomobil pazarında kia cerato olarak satılıyor. 2003 yılında ilk kasası üretilen kia cerato 2008 yılında ise şuan satışta olan kasası üretilen aracın son kasası 2013 yılında seri üretime girecek ve büyük bir ihtimal önümüzdeki senenin ikinci yarısında 2014 kia cerato olarak satışa sunulacak. Kia firmasının son zamanlardaki yeni modellerinde yer alan tasarım çizgisiyle bütünleşerek üretilen yeni kia cerato aslında yeni ceed modelinin sedan sınıfındaki türevi olarak da yorumlayabiliriz.

2014 yeni kia cerato 4,560 mm uzunluğunda, 1.780 mm yüksekliğinde ve 1,435 mm genişliğinde olacak. Bu bilgilere göre sınıfındaki araçlarla kıyaslayacak olursak ülkesindeki en büyük rakibi hyundai i40’a göre daha küçük ölçülere sahip olduğunu görüyoruz. 2014 kia cerato önceki modeline göre daha büyümüş olsa da hem güney koreli rakibine göre hemde sınıfındaki diğer araçlara göre orta seviyede yer alıyor. Mesela vw jetta’dan daha büyük ebatlara sahipken yeni civic ve yeni focus modellerinden daha uzun ve daha geniş olduğunu teknik detaylarda görüyoruz. Teknik detay demişken aracın motoru hakkında bilgi verip görsellerine geçelim. 2014 kia cerato teknik özelliklerinde en çok merak edilen konu tabi ki motor oluyor. Kia firması bu araçta ilk etapta 1.6 litrelik GDİ 140 ps güç ve 167 nm tork üreten benzinli motoru araçta sunacak. Tabi söz konusu ülkemiz olduğu için yeni ceed modelinde kullanılan 6 ileri tiptronik şanzıman ve turbo dizel motorun yeni kia cerato‘da yer alması bekleniyor. Kia firması bu aracı 2014 yılına doğru 500.000 satış hedefiyle piyasaya sunmayı düşünüyor. Şimdi de aracın görsellerine geçelim. Yazının devamında ise 2014 kia cerato video‘sunu bulabilirsiniz.


One thought on “2014 Yeni Kia Cerato-K3-Forte

  1. 2010 model benzinli concept otomatik modelini kullanıyorum,bayiden alırken tüplü olarak almıştım.Yakıt konusunda sıkıntım yok,çekiş güzel,kullanım fena değil.Tek derdim süspansiyonları,en ufak kasise düşsek ses yapıyor,bozuk yolda kullanımı kötü,eğer şehir içinde asfaltı düzgün bir bölgede kullanacaksanız,süper ve ucuz bir araç.Yenisi dizel motorlu diye söyleniyor ancak,süspansiyonlardaki sorunu çözmemişlerse HİÇ ŞANSI yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir